Blog | P+P STAV - Stavebné práce Trenčín

Stavebné povolenie alebo ohlásenie? Neplaťte zbytočné pokuty

Každá prestavba má podľa zákona svoje pravidlá. No ste si istí, že poznáte všetky vaše povinnosti, keď ste sa rozhodli zrekonštruovať dom alebo byt? Množstvo ľudí predpokladá, že na úpravy svojho bytu žiadne povolenie nepotrebujú. Ak však robíte väčšiu rekonštrukciu bez povolenia, hrozí vám pokuta. My vám radi vám poradíme, ako sa vyhnúť zbytočným problémom a porušeniu zákona.

Potrebujem stavebné povolenie?

Ešte pred začatím prác vám odporúčame zistiť si, či budete potrebovať stavebné povolenie. Podľa zákona ho budete potrebovať vždy, ak zasahujete do nosnej konštrukcie budovy. Tiež nemôže ovplyvňovať požiarnu bezpečnosť, vzhľad budovy a zasahovať do rozvodov elektriny plynu, vody alebo kúrenia. Stavebné povolenie budete potrebovať pri nadstavbe alebo prístavbe a nemôžete zabudnúť oň požiadať aj pri zasklievaní balkóna v paneláku.

Ako je to s ohlásením rekonštrukcie?

Ohlásenie stavebnému úradu sa riadi stavebným zákonom v § 55 ods. 2. Pokiaľ nezasahujete do nosných konštrukcií, nemeníte vzhľad domu, nemeníte rozvody a nebudete zasahovať do práv iných osôb, stačí vám len ohlásiť drobnú stavbu. V tomto prípade ide napríklad o práce ako výmena umakartového jadra za murované, výmena plávajúcich podláh, zmena kuchynskej linky alebo sa nemení spôsob užívania stavby.

Musím niečo oznamovať susedom?

Podľa zákona nemáte povinnosť oznámiť svojim susedom, že vo vašom byte bude prebiehať rekonštrukcia, no vzhľadom na budovanie dobrých vzťahov vám odporúčame ich o tom informovať napríklad prostredníctvom vytlačeného oznámenia, ktoré nalepíte na vchodové dvere. Ušetríte si tak množstvo nepríjemných pohľadov od nahnevaných susedov, ktorých bude obťažovať hluk a zvýšená prašnosť v bytovom dome. Tiež môžete vyvesiť schválené ohlásenie alebo stavebné povolenie.

Môžem rekonštruovať aj bez ohlásenia alebo stavebného povolenia?

Pri určitých prácach nemusíte stavebnému úradu ohlasovať rekonštrukciu ani žiadať o stavebné povolenie. Ide najmä o udržiavacie práce na nehnuteľnosti:

Koľko ma to bude stáť?

Za stavebné povolenie zaplatíte podľa rozsahu prác. Ohlásenie prerábky je bezplatné. V oboch prípadoch stavebný úrad rozhodne do 30 dní. Ak ste rekonštrukciu neohlásili, môžete dostať pokutu 331,94 €. Ak bolo potrebné stavebné povolenie, a nemáte ho, môžete dostať pokutu do 829,85 €.

A stále neviete, či musíte žiadať o stavebné povolenie alebo ohlásiť rekonštrukciu domu alebo bytu, obráťte sa na odborníkov. Radi vám pomôžeme a odpovieme aj na vaše otázky.

0903 753 882 pavolporuban@ppstav.sk mapa stránok

Copyright © 2018 P+P STAV. Všetky prava vyhradené.
Tvorba web stránok - Ján Ďuriga